Present Continuous | Přítomný průběhový čas
Už známe pravidla přítomného jednoduchého času, kdy a jak se používá, tak teď se podíváme na přítomný průběhový čas. V angličtině se nazývá Present Continuous nebo Present Progressive, což samo napovídá, kdy se tento čas používá. Když se jedná o aktivitu, která v danou chvíli probíhá. (continue – pokračovat, progress – postupovat). Ale není to jediný případ, kdy se tento tvar přítomného času používá a my se teď na to podíváme společně.
1. Aktivita právě probíhající
Tento tvar přítomného času použijeme, když jsme právě uprostřed dané aktivity.
📌 I am talking to my dad on the phone.
📌 Carla is having a shower.
2. Dočasná aktivita
Jedná se o činnost, která probíhá kolem přítomného momentu, pouze dočasně, není dokončená. Začala nedávno a skončí v blízké budoucnosti, za minutu, za den, měsíc či půl roku, ale není to aktivita, která trvá dlouhodobě.
📌 Sarah is living with her parents.
Sarah bydlí u rodičů pouze dočasně. Její byt se například rekonstruuje, hledá si nové bydlení nebo pomáhá rodičům, ale není to dlouhodobý stav.
Což by naopak vyjádřila věta v přítomném jednoduchém čase ‘Sarah lives with her parents’. To by znamenalo, že to je dlouhodobá situace pro Sarah, třeba se ještě nedostěhovala a studuje. Proto bydlí u rodičů trvale.
Často k vyjádření něčeho, co trvá pouze dočasně používáme výrazy jako jsou ‘this week’, ‘this month’ nebo ‘this year’.
📌 We are growing more vegetables this year.
Nepěstujeme více zeleniny každý rok, jedná se pouze o tento rok. Čili jde o omezenou dobu, která na konci roku skončí.
Moje nejčastější otázka během lekce: 📌 What book are you reading?
Student ji v ten moment, když se ptám nečte, ale chci se tím zeptat, jestli má rozečtenou nějakou knihu.
Zkuste si porovnat s otázkou: 📌 What books do you read?
Tady se ptám na to, jaký styl knih student čte, jestli romány, biografie nebo naučné knihy. Ptám se na to, co čte obecně.
3. Postupná změna
Když chceme vyjádřit, že se situace postupně mění nebo se jedná o dlouho trvající změnu, také použijeme přítomný průběhový čas.
📌 I am getting better and better at English.
📌 I am getting hungry.
Je to stav, který se mění v průběhu času, postupně se stávám lepší a lepší v angličtině nebo hladovějším.
Porovnejme si přítomný průběhový a jednoduchý čas společně
Řekneš mi jaké máš záliby, jak vypadá tvá rutina, procvičíme si předložky času, které se s těmito časy pojí. Řekneš mi své plány na léto či na příští týden. Zamluv si prvních 60 minut zdarma nebo mi kdykoliv napiš zprávu.
4. Naplánované a potvrzené plány – budoucnost
Přítomný průběhový čas se používá nejen na vyjádření přítomného času, ale také budoucího. O všech možnostech vyjádřejní budoucího času si můžete přečíst v mém článku Future Tense, kde kromě jiných vyjádření budoucího čásu, vysvětluji, že přítomným průběhovým časem vyjádříte, že je váš plán jistý, potvrzený, velmi časo víte přesné datum a čas této aktivity.
📌 I’m going to the dentist next Wednesday.
📌 I can’t go out with you tomorrow evening because I am going to the cinema with my friends.
A tím, že použijete přítomný průběhový čas, vyjádříte jistotu plánu a že své plány nemůžete nebo nechcete měnit.
Zkuste si tyto věty přeložit do češtiny, jaký čas použijete?
‘Příští týden jdu k zubaři.’ ‘Zítra večer s tebou nemůžu jít ven, protože jdu do kina s kamarády.’
Neříkáme půjdu, ale jdu. V češtině také používáme přítomný čas, abychom vyjádřili jistý plán v budoucnosti.
Když byste si otevřeli svůj kalendář, tak věřím, že tam máte spoustu aktivit, které můžete vyjádřit právě přítomným průběhovým časem. Kdy jdete k zubaři, k doktorovi, máte se sejít s přáteli, jet na dovolenou či máte domluvenou pracovní schůzku. Zopakujte si všechny možnosti vyjádření budoucího času v angličtině nebo mi dejte vědět a podíváme se na to společně.
Zde jsem vám uvedla hned 4 různé významy přítomného průběhového času. Takže nyní víte, kdy tento tvar přítomného času použít, kromě aktivit, které zrovna probíhají. Můžete si je porovnat s použitím přítomného jednoduchého času. Hlavně se vyvarujte časté chyby studentů a nezapomínejte na pomocné sloveso ‘být’, které je k tvorbě jakéhokoliv průběhového času nezbýtné.