Naučím se cizí jazyk psaním?
Mluvit, mluvit, mluvit.
Tím se prý nejlépe naučíme jazyk. Což samozřejmě má cosi do sebe. Já sama to hlásám, ale přece jen je potřeba neopomenout i jiné způsoby, jak procvičovat a rozvíjet svou znalost jazyka. A od určité úrovně, psaním rozvinete svoji aktivní slovní zásobu rychleji a efektivněji, než mluvením. Především studenti, kteří jsou na úrovni B1, kterým velmi často může nastat zapeklitá situace, kdy se nemůžou dostat na další úroveň, protože neustále používají stejnou slovní zásobu a gramatiku.
Nebojte se otevřít pusu.
Mluvení anglicky je velmi důležité k procvičování znalosti angličtiny, protože jazyk používáte v praxi a bez rozmýšlení, naučíte se odpovídat automaticky a procvičíte si výslovnost. K tomu studenty vedu, aby řekli vše, co znají a pak teprve začali přemýšlet nad tím slovíčkem, které neznají.
Například když se vás někdo zeptá
‘What do you like doing in your free time?’
A místo toho, abyste neřekli nic, protože nevíte jak se řekne například ‘plést’, tak alespoň začněte tím, co znáte…
Kdo? ‘I..’
Rád něco dělám. ‘I like …..’
A až potom můžete ukázat rukama ‘pletení’ a oni už budou vědět, že chcete říct ‘knitting’.
(pozor na výslovnost, silent ‘k’)
Vidíte se v této situaci, kdy rozumíte, na co se ptají, ale protože neznáte určitá slovíčka, tak neřeknete nic?
K čemu mi tedy pomůže psaní?
Právě psaní, nevyžaduje už tak automatické a bezmyšlenkovité reakce, protože máte čas na promyšlení slovosledu, slovní zásoby, předložek či gramatiky.
Přitom, když vám v konverzaci někdo řekne slovíčko ‘knitting’ tak ho s největší pravděpodobností zapomenete, dokud ho alespoň několikrát ještě někdy nepoužijete. Ale když si ho napíšete například v odstavci, ve kterém popisujete své koníčky a použijete ho v příkladové větě, tak máte větší pravděpodobnost, že vám to slovíčko uvízne v paměti, protože budete znát nejen to slovíčko samotné, protože si ho budete muset vyhledat, ale také budete vědět jak se píše, což vám pomůže si na něj příště vzpomenout. Díky tomu, že ho napíšete tak se vám zapamatuje lépe a rychleji, než když ho použijete párkrát v konverzaci.
Pasivní vs aktivní slovní zásoba.
Pasivní slovní zásoba znamená, když slovíčkům rozumíte, když si je někde přečtete, nebo je uslyšíte, ale sami jej nepoužijete v konverzaci či v textu, protože si na něj nevzpomenete. Což nám už dává vysvětlení významu aktivní slovní zásoby, což je opak pasivní. Jsou to slovíčka, která používáte v konverzaci, či v textu, protože si je pamatujete a vzpomenete si na ně sami od sebe.
Čili vaším cílem je právě slovíčka, která máte ve skupině pasivních, přemístit právě do aktivně používané slovní zásoby a k tomu je velmi nápomocné právě psaní.
A jak to tedy funguje?
Je spousta možností jak na to. Já vám poradím pro začátek udělat následující. Představte si, že se podíváte na video, například krátké video na sociálních sítích či někde na internetu. Naučíte se z toho jedno nebo dvě nová slovíčka. Vyhledáte si jejich význam, abyste věděli, co znamenají. Ale bez opakovaného používání zůstanou ve skupině pasivní slovní zásoby. I když si na ně vzpomenete, když je příště uslyšíte, či uvidíte, tak i přesto je s největší pravděpodobností při konverzaci nepoužijete, protože si jejich význam pamatovat nebudete a použijete jiné slovíčko, které je jejich synonymem a používáte ho už nějakou dobu. Nebo to řeknete úplně jinak, protože to slovíčko nebudete znát.
Kolikrát se mi to stane, že sice vím, že jsem slyšela synonymum slova, které by se mi zrovna hodilo v konverzaci, či při psaní textu, ale bez toho, abych si na internetu vyhledala jeho synonyma, tak si na něj nevzpomenu.
Když se chcete v angličtině posunout dál rychlejším tempem, nebo pokud jste na vyšší úrovni a zdá se vám, že stále dokola používáte stejnou slovní zásobu i gramatiku, sedněte si k tomu. Vezměte si papír a tužku a pusťte si krátké video na sociálních sítích, nebo si vyhledejte reklamu. Stačí vám krátké video, nejlépe, kde máte možnost titulků. Vypište si slovíčka, která neznáte a najděte si jejich význam, příkladové věty, vymyslete si i své příkladové věty a klidně i v různých časech. A uvidíte sami jestli si na tyto slovíčka příště vzpomenete.