Christmas Crackers

Co jsou to ty Christmas Crackers? Papírové bonbony, které leží na svátečním stole přímo před vámi a čekají na to, až je rozbalíte. A nejedná se o jen tak ledajaké rozbalení, abyste odhalili, co se skrývá uvnitř, je třeba zatáhnout za jeden konec a váš spolusedící za druhý a ozve se velké ‘BANG!’ a poklady se vysypou na stůl.


Christmas Crackers jsou neodmyslitelnou součástí Vánoc ve Velké Británii již od poloviny 19. století, kdy byl Tom Smith, výrobce sladkostí a svatebních dortů, inspirován francouzskými bonbóny tzv. ‘bon bon’, což byly sladké mandle zabalené do hedvábného papíru. Poprvé na tyto sladkosti narazil na cestě do Paříže v roce 1847, kde se nechal inspirovat k produkci podobných sladkostí, které byly velmi úspěšné přes Vánoce téhož roku, ale po Novém roce jejich popularita klesla, a aby Tom Smith zvýšil prodej, přidal k nim papírek se zamilovaným vzkazem.

V roce 1849 byly sladkosti vyměněny za malé dárečky, ale lístek se zamilovaným vzkazem stále přetrvával. A protože Tom Smith měl inovativní mysl a chtěl se dále odlišit od francouzkých bon bonů a jiných sladkostí na trhnu, udělal je o to slavnostnější, tím, že do balení přidal dva chemicky impregnované proužky, které při tření reagovaly hlasitým ‘PRÁSK’, čehož se docílilo právě zatažením za konce bon bonu a jejich roztrhnutím. Balení bylo potřeba zvětšit, aby se mohl přidat mechanismus, který mu dodával právě ten efekt prásknutí a už se nejednalo o sladkost se vzkazem zabaleným pouze do papíru, vzhled se začal podobat víc a víc dnešní formě Crackers. Tom Smith se udajně nechal inspirovat při příkládání dřeva na oheň v krbu, když uslyšel to praskání ohně tzv. ‘crackling’. Dnešní podoba Christmas Crackers je známa již od roku 1860.

Firma se stala díky prodeji Christmas Crackers velmi úspěšnou a přemístila se z východního Londýna na Finsburské náměstí v centru Londýna. Firmou bylo zaměstnáno až 2000 pracovníků včetně žen. Na náměstí najdete fontánu na pitnou vodu, která byla věnována paní Smithové jejími syny, ale oslavovala také životní dílo jejich otce.

Nejmladší syn Walter, jeden ze tří synů, kteří převzali vedení firmy po smrti jejich otce, a který byl také iniciátor stavby fontány, se podílel na dalším vývoji pokladů, které skýtaly Crackers. Dárky, které se ukrývaly uvnitř byly inspirovány jeho cestami po celém světě, na které se vydával právě za hledáním inspirace po celé Everopě, Americe nebo i Japonsku. V té době se jednalo i o orientální šperky, pudřenky či spony.

Na přelomu století byly tyto Crackers tak populární, že nebyly prodávány pouze během Vánoc, ale byly také vyráběny na speicální příležitosti nebo tématicky podle kulturního či politického dění. Zamilované verše byly vyměněny za tématické vzkazy a až o něco později se jednalo o hádanky a vtipy. Christmas Crackers nesmí chybět ani na vánoční tabuli královské rodiny a říká se, že papírovou korunu, která do Christmas Crackers byla přidána na počátku 20.století, měla vždy o Vánocích na hlavě i samotná královna Alžběta II.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *