7 důvodů proč se učit anglicky
Angličtina je mezinárodní jazyk, je všude kolem nás ať chceme nebo nechceme. Ať už se díváme na televizi, hledáme informace na internetu či brouzdáme na sociálních sítích. Anglický jazyk je všudepřítomný, nezbytný a nejpoužívanější cizí jazyk. Seznámím vás s několika důvody proč se učit anglicky. Snad vás jeden z těchto důvodu bude motivovat.
1. Získejte výhodu při hledání vaší vysněné pracovní pozice
Při hledání nové či lepší pracovní pozice je znalost anglického jazyka kolikrát rozhodující. V mnoha inzerátech je angličtina podmínkou či alespoň výhodou. Proto je dobré mít tuto dovednost v životopise. Je často nezbytná ke komunikaci se zákazníky, kolegy, nebo i s dodavateli. Angličtina by neměla chybět ve vašem životopisu. Otevře vám dvěře do oborů jako je věda, technika, marketing či cestovní ruch.
2. Angličtina je v každé druhé reklamě a všude na sociálních sítích
Po večerech, když si zapneme televizi, tak se i v českých filmech, seriálech či jiných programech objevuje anglický jazyk, stejně tak i v reklamách. V těch se už kolikrát spousta věcí nepřekládá a pouze se přidají titulky a někdy ani to ne. Kolikrát jsem slyšela od někoho, s kým jsem se dívala na český program, že ‘Proč to neřeknou česky?!’. A šlo o maličkost, jako místo ‘rostleskávačka’ řekli ‘cheerleederka’ a to už pobuřovalo někoho, kdo anglicky neuměl. Nebo když v reklamě na supermarket hlásají ‘I want it all’, bez jakýchkoliv titulků. Ne každý je obeznámen s repertoárem světově známé skupiny Queen. Pokud se člověk zrovna nedívá na televizi, tak má v ruce telefon a projíždí sociální sítě a tam je angličtiny až běda. I kdybyste sledovali pouze české a slovenské účty, tak i přesto se tomu nevyhnete. A pokud chcete sledovat světově známé celebrity, sportovce nebo politiky, tak to už se bez angličtiny neobejdete vůbec.
3. Získáte bezednou studnici informací na internetu
V rámci jak studia, pracovní kariéry, tak i v osobním životě, si občas potřebujete vyhledat informace. Ať už jde o bakalářskou či disertační práci, referát do školy nebo vyhledáváte informace o cestě do zahraničí či o vaší oblíbené celebritě. Už jsem se několikrát setkala se situací, kdy jsem v českém jazyku nenašla tolik zdrojů informací, jako když jsem stejné téma zkusila vyhledat na internetu v anglickém jazyce. Nestalo se vám to už někdy také?
Pro získávání informací je anglický jazyk nesmírně důležitý, pokud chcete mít novinky či informace z první ruky, tak možnost si je přečíst nebo poslechnout v anglickém jazyce, vám otevře bezednou studnici zdrojů, o kterých se vám ani nezdálo.
4. Máte oblíbeného anglického autora? Nebojte se a začněte číst v angličtině.
Ráda čtu a pokud je autor z anglicky mluvící země vždy raději zvolím originální text, kéž bych to mohla udělat i u jiných jazyků. Snad to jednou zvládnu i ve španělštině. Je tolik spisovatelů z Velké Británie jako je Jane Austen, Charles Dickens nebo John Galsworthy, na které nedám dopustit. Ano, čtení klasické literatury v originálním jazyce není nejjednodušší, ale může to být jedna z motivací ke zlepšení vaší angličtiny. Ale jsou také díla od britských autorů z nedávné doby či knížky pro děti, které nemají angličtinu tak obtížnou a k tomu samozřejmě patří řada autorů ze Spojených Států, Kanady či Austrálie a nespočet autorů z jiných zemí, jejichž díla jsou přeložena. V dnešní době je spousta možností jak číst i s nedokonalou znalostí angličtiny, o tom si ale řekneme v některém z příštích článků. Nebo si můžete stáhnout dokument Jak a kde procvičovat angličtinu, kde několik takových zdrojů zmiňuji.
5. Už stačilo vymýšlení si slov a domýšlení si významu písní
Angličtina neodmyslitelně patří k hudební scéně. Vzpomeňte si jen na jména jako jsou Madonna, Beatles, Paul McCartney nebo Metallica. Slyšeli jste někdy v rádiu píseň, která se vám moc líbila, ale nerozuměli jste slovům? V dnešní době je tolik možností, jak si jednoduše najít slova písní, nebo je mít dokonce k dispozici přímo při poslechu. Na Youtube jsou titulky nebo přímo videa se slovy písní, stejně tak i na platformách, na kterých posloucháte hudbu, máte často u jednotlivých písní k dispozici i slova. Co takhle si vyzkoušet webovou stránku či aplikaci Lyrics Training, kde si můžete procvičit poslech a u toho si poslechnout vaši oblíbenou hudbu?
6. Nenechte neznalost angličtiny bránit vašemu dalšímu dobrodružství při cestování
Cestování se bez anglického jazyka neobejde. Jak byste se domlvuili na letišti nebo si přečetli informace o ubytovacích službách čí místě kam jedete? Pokud neumíte místní jazyk, tak český překlad budete hledat jen těžko. Bohužel znám i jedince, kteří necestují, protože neumí anglicky. Říkají, že mají strach, že se nedomluví, ale to je škoda. Je spousta možností, jak si například osvěžit znalosti angličtiny v krátkých kurzech, které se soustředí přímo na cestování, nebo vám tyto kurzy angličtiny pomohou se základy a potřebnými frázemi. A potom by vám už nemělo nic bránit k cestě do zahraničí. Nikdo neříká, že na cestách nemůžete využít překladač či pomoc spolucestovatele, což vám komunikaci může nesmírně ulehčit. Ale neměli byste lepší pocit z toho, kdybyste si mohli objednat kávu sami, či se zeptat na cestu nebo na doporučení místních?
A troufám si říct, že vás cesty namotivují natolik, že když se vrátíte, vrhnete se do učení angličtiny s o to větší vervou, abyste toho na příštích cestách zažili o to víc.
7. Pokec u piva s kamarády či rodinou ze zahraničí
K cestování, ale nejen k tomu, se pojí i komunikace se zahraničními přáteli nebo kolegy, se kterými se kolikrát můžete setkat bez toho, abyste někam vycestovali. V dnešní době ve spoustě firem pracují cizinci, ať už firma působí na mezinárodním trhu, nebo se ten dotyčný jen rozhodl žít v České Republice. Velmi často kolem sebe uslyšíte cizí jazyk ať už od turistů, mezinárodních studentů, či cizinců žijících ve městě. Samozřejmě na vesnici je to méně pravděpodobné, ale v poslední době se ta pravděpodobnost zvyšuje i tam.
A nebo někdo z vaších známých bude mít kamarády, či rodinu z jiného státu, což se děje stále častěji a je dobré se na to připravit. Je škoda, když si prarodiče nemohou popovídat s vnoučaty, či rodiče se svou snachou nebo zeťem, protože se jeden z jejich dětí oženili nebo provdali do zahraničí.
Tak to mi příjde už spousta důvodů a motivace, proč se učit anglicky. Nemusíte se hned hnát na úroveň rodilého mluvčího, ale k porozumění textu písně, přečtení si postu na sociálních sítích či k pokecu s kamarádem u piva vám vystačí se do toho alespoň pustit a postupně na tom pracovat.