Proč právě Brighton
Poprvé jsem přijela do Brightonu v roce 2009. Potom, co jsem ukončila pomaturitní studium angličtiny na jazykové škole. Původně jsem chtěla po skončení navštívit Londýn, což je asi volba každého, kdo se učí anglicky. Ale jeden z mých učitelů na jazykové škole byl přímo z Brightonu, proto mi doporučil jet právě tam, místo Londýna. Také mi zprostředkoval ubytování u jeho dlouholetého kamaráda, který mi poskytl nejen ubytování přes léto, ale také díky němu, jsem měla možnost vycestovat z Brightonu a objevovat krásy jižní Anglie. Nakonec došlo i na ten Londýn, kam jsme se jeli podívat jako jeden z prvních výletů.
Protože jsem cestovala do zahraničí poprvé sama, ale i z finančních důvodů, rozhodla jsem se vydat do Anglie autobusem. Byla to moje první cesta autobusem tak daleko. Cesta trvala přes 20 hodin, ale v té době to pro mě byla z mnoha ohledů nejjednodušší varianta. V dnešní době cesta autobusem už ani není kolikrát nejlevnější způsob dopravy, ale pro někoho, kdo nemá zkušenosti s létáním, má velká zavazadla, nebo se létaní bojí, tak je to určitě jeden z nejvhodnějších způsobů dopravy do Anglie.
Plán byl jednoduchý, naskočit na autobus v Praze na Florenci a vystoupit v Londýně na Victorii. Z Londýna jsem se do Brightonu dopravila vlakem, což je mi dodnes záhadou, jak se mi povedlo najít správné nástupiště a vůbec se k nástupišti dostat, protože v Anglii je nákup jízdenky a přístup na nástupiště o něco odlišnější než v Čechách. Ale o tom vám povím víc v článku, kde budu popisovat rozdíly cestování vlakem ve Velké Británii a České republice. V Brightonu jsem měla v plánu zůstat týden, ale díky možnosti změny zpátečního lístku za nízký poplatek, cestu jsem přerezervovala a nakonec jsem se vydala zpět až po 10 dnech.
Do města jsem se zamilovala na první pohled a už tehdy jsem věděla, že se do Brightonu přestěhuji hned, jak dokončím studia. Což se tak i stalo. Do Velké Británie jsem se přestěhovala týden po mé promoci a od té doby jsem ve Velké Británii nežila jinde než v Brightonu. Brighton si hned získal mé srdce, nejen ten ruch města, multikulturní způsob života a pobřeží s oblázkovými plážemi, ale také jeho historie, která na vás dýchá na každém rohu, ať už se procházíte zahradou orientální budovy Royal Pavilionu, nebo úzkými uličkami původního rybářského městečka či podél pobřeží s budovami z doby vlády prince regenta, pozdějšího krále Jiřího IV.
Jeden by mohl říct, že se mi splnil sen.
Před tím, než jsem se přestěhovala, tak jsem Brighton navštěvovala každé léto. Našla jsem si brigádu jako pokojská v místních penzionech, abych si něco přivydělala. Což mi poskytlo další praxi jak anglického jazyka, tak i života ve Velké Británii. Přece jen komunikovat s místními každý den byla velká výhoda a zkušenost, které se jen tak na dovolené člověku nepoštěstí.
Moje okouzlení městem Brighton vedlo k tomu, že moje bakalářská práce byla pravě o jeho historii a o cestovním ruchu. Porovnávala jsem návěštěvnost a jiné aspekty cestovního ruchu s městem Bournemouth, které leží západně podél pobřeží od Brightonu.
Kdo může říct, že má takové štěstí, že má na světě dva domovy? V dnešní době je nás sice víc a víc, ale přesto jsem za toto privilegium velmi vděčná.
Vždy, když se do města vracím po jednodenní, týdení nebo i několikatýdenní cestě, tak mám vždy pocit, že když při příjezdu do města spatřím nápis ‘Welcome to Brighton and Hove’, tak mám pocit, že se vracím domů.
V přiloženém příspěvku z mého soukromého Instagramu jsem minulý rok oslavila 13 let od první návštěvy Brightonu a letos v srpnu je to již 14 let, kdy Brighton a Velká Británie neodmyslitelně patří do mého života, protože i když jsem vyrůstala v České Republice a mám k ní velmi blízko, tak až život v Brightonu zformoval mou osobnost, pohled na svět a to, kým jsem dnes.
A proto díky tomu je Brighton a Velká Británie nedílnou součástí a nekonečnou inspirací mého projektu Anglicky od píky.