Skloňování přídavných jmen
Ať už se učíte jakýkoliv cizí jazyk, jedním z nejlepších způsobů, jak si rychle rozšířit slovní zásobu, je zaměřit se na přídavná jména. Díky nim dokážete vyjádřit věci přesněji, zajímavěji a mnohem živěji. V angličtině to navíc máte jednodušší než v češtině – přídavná jména se totiž neskloňují podle pádu, rodu ani čísla. I tak je ale potřeba znát základní pravidla, třeba jak se přídavná jména stupňují. A až se naučíte jedno nové přídavné jméno, neusněte na vavřínech (don’t rest on your laurels)! Najděte si k němu i synonyma. Tím si nejen rozšíříte slovní zásobu, ale taky lépe pochopíte jemné rozdíly ve významu slov – takzvané nuance. Právě tyhle maličkosti totiž dělají vaše vyjadřování v angličtině přirozenější a zajímavější.
Stupňování přídavných jmen v anglickém jazyce
K přídavným jménům přidáváme koncovku -er v druhém stupni a v třetím stupni přidáme koncovku -est a protože se jedná o něco nej, tak nezapomene přidat určitý člen v superlativu.
- stupeň: Základní tvar: SLOW
- stupeň: Komperativ: SLOWER
- stupeň: Superlativ: THE SLOWEST
Pozor na vyjímky ve spellingu
Když stupňujete krátká přídavná jména, která končí na vzor „souhláska – samohláska – souhláska“, dochází ke zdvojení poslední souhlásky. Jako příklad takových přídavných jmen jsou:
📌 BIG (velký) – BIGGER – THE BIGGEST
📌 FAT (tlustý) – FATTER – THE FATTEST
📌 HOT (horký) – HOTTER – THE HOTTEST

Procvičme si přídavná jména a jejich stupňování spolu.
Procvičíme si jak pravidelné stupňování, tak i nepravidelná přídavná jména. Můžeme si popovídat o tvé dovolené, oblíbené a méně oblíbené destinaci nebo o tvých koníčcích či práci. Napiš mi a rezervuj si prvních 60 minut zdama.
Také je potřeba si dávat pozor na přídavná jména, která končí s ‘y’, protože to změkčujeme na ‘ie’
📌 PRETTY (pěkný) – PRETTIER – THE PRETTIEST
📌 HAPPY (šťastný) – HAPPIER – THE HAPPIEST
📌 BUSY ( zaneprázdněný) – BUSIER – THE BUSIEST
A v případě, kdy přídavné jméno končí na ‘e’, tak se tato samohláska nezdvojuje, naopak, přidá se pouze ‘r’ v komperativu a ‘st’ v superlativu.
📌 NICE (milý) – NICER – THE NICEST
📌 SAFE (bezpečný) – SAFER – THE SAFEST
📌 LATE (pozdě) – LATER – THE LATEST
Dlouhá přídavná jména
Pokud má přídavné jméno více jak dvě slabiky, tak se přídavné jméno samotné nemění a pouze se přidají příslovce MORE (více) v komperativu a MOST (nejvíc) v superlativu.
📌 INTERESTING (zajímavý) – MORE INSTERESTING – THE MOST INTERESTING
📌 EXPENSIVE (drahý) – MORE EXPENSIVE – THE MOST EXPENSIVE
📌 BEAUTIFUL (krásný) – MORE BEAUTIFUL – THE MOST BEAUTIFUL
Nepravidelná přídavná jména
A jako v mnoha případech i ve stupňování přídavných jmen v anglickém jazyku máme nepravidelná přídavná jména, která se při stupňování změní.
📌 GOOD (DOBRÝ) – BETTER – THE BEST
📌 BAD (špatný) – WORSE – THE WORST
📌 LITTLE (malý, málo) – LESS – THE LEAST
Stáhněte si zdarma na Buy me a coffee přehled skloňování přídavných jmen, také se seznamem nepravidelných přídavných jmén.

V každé skupině najdete spoustu dalších přídavných jmen, která do ní patří. Právě pravidelným používáním si je nejlépe zapamatujete – a zároveň si osvojíte i to, jak se správně stupňují, nebo jestli jsou nepravidelná. Bez přídavných jmen se v angličtině stejně jako bez jiných slovních druhů prostě neobejdete. Proto doporučuji: ke každému novému přídavnému jménu si zkuste vymyslet několik vlastních příkladových vět. Pomůže vám to nové slovíčko lépe vstřebat a zapamatovat si ho v kontextu. A to samozřejmě platí nejen pro přídavná jména, ale pro jakékoliv nové výrazy, které se učíte.